مصاحبه و گفتگو

اثرات انفجار بندر بیروت

ساجده رحیمی ، اقتصاد۲۴ – انفجار بیروت با نیرویی معادل نیروی زلزله‌ای با قدرت ۵/ ۴ ریشتر تاثیر عمیقی بر سرنوشت لبنان گذاشت و امروز زندگی مردم لبنان را نه تنها سقوط اقتصادی، بلکه مشکلات سیاسی و اجتماعی تهدید می‌کند و مسیر دشواری را برای بازگشت به زندگی عادی برای آنها ترسیم کرده است. امیر دبیری مهر، پژوهشگر و استاد دانشگاه در گفتگو با اقتصاد۲۴ از اثرات انفجار بندر بیروت در مسائل اقتصادی و اجتماعی و آینده این کشور لبنان می گوید. * به نظر شما انفجار در بندر بیروت چه تاثیری بر اقتصاد این کشور خواهد گذاشت؟
– نقش بندر بیروت در اقتصاد کشور لبنان مشخص است. این نقش امروز کم نشده بلکه از بین رفته و حتما تاثیر منفی بر اقتصاد لبنان تاثیر منفی خواهد گذاشت و به نوشته بسیاری از رسانه‌ها امروز لبنان به سمت ورشکستگی حرکت می‌کند. یک پیامد مهم آن است که یک کشوری مثل لبنان که کوچکترین مساله‌ای می‌تواند ساختار سیاسی و اجتماعی آنجا را تحت تاثیر قرار دهد و کشور را به سمت بی ثباتی سوق دهد، چنین اتفاقی در این حد و اندازه مطمئنا منجر به اتفاقات سیاسی و اجتماعی در لبنان خواهد شد.


بیشتر بخوانید: انفجار بندر بیروت و تبعات اقتصادی آن برای خاورمیانه/ گلوگاه اقتصاد لبنان زیر فشار


بی ثباتی سیاسی و اجتماعی به طور طبیعی می‌تواند مشکلات اقتصادی را ایجاب کند. اینکه مکرون رییس جمهور فرانسه بلافاصله به لبنان سفر می‌کند هم به دلایل تاریخی است و هم دلایل سیاسی و اقتصادی روز.
دلیل تاریخی آن این است که همواره فرانسه بعد از جنگ جهانی اول، لبنان را متعلق به خودش می‌داند و در واقع آن را سهم خاورمیانه‌ای خود به حساب می‌آورد. از نظر نفوذ فرهنگی هم فرانسوی‌ها نسبت به انگلیسی‌ها در لبنان نفوذ بالاتری دارند و آنقدری که انگلیسی‌ها در فلسطین و سوریه نفوذ داشتند در لبنان از ابتدا نداشتند و فرانسوی‌ها بودند که در آنجا جای پا داشتند و این حس به ظاهر مسئولیت و نقش تاریخی فرانسه را باید با سفر به آن نقطه نشان دهد.
دلیل اقتصادی آن هم کمک به خرابی‌های بندر است، اما واقعیت فراتر از بندر است و خیلی از حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و.. آسیب دیده اند و اولین پیامد‌های آن در روز‌های گذشته به صورت اعتراض و تظاهرات و تخریب خودش را نشان داده است.

امیر دبیری مهر

می‌توان گفت هر کس که برای بازسازی زودتر اقدام کند و قدرت بیشتری هم داشته باشد می تواند نقش بیشتری ایفا کند و بهره برداری‌های خودش را هم انجام دهد که فرانسه قطعا برای خودش حق تقدم قائل است خیلی بیشتر از ایران، عربستان، سوریه و.. که بازیگران اصلی در لبنان هستند.
* آیا اقدام کشور ترکیه برای واگذاری یکی از بنادر این کشور به لبنان هم در همین راستاست؟
-بله قطعا؛ ترکیه هم امروز برای خودش نقش قدرت منطقه‌ای تعریف کرده و خودش را یک قدرت منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای می‌داند. امروز ترکیه تا شمال آفریقا رفته و می خواهد سهمش را از دوران پسا آنارشیسم لیبی برداشت کند و به صورت فعالی در آنجا حضور دارد.


بیشتر بخوانید: مناطق آزاد لبنان و تلاش برای حمایت از جامعه محلی/ چرا مناطق آزاد عروس خاورمیانه رشد چشمگیری نداشته است؟


ما نمی‌توانیم منکر سیاست خارجی مبتنی بر اقتصاد در ترکیه که یک الگوی موفقی شده است، شویم. ترکیه امروز مناسباتش را بر اساس منافع اقتصادی، افزایش ارزش لیر، افزایش سرمایه گذاری، یعنی بر اساس مولفه‌های اصلی اقتصاد بنا کرده و کشور موفقی هم شده علی رغم اینکه هم رو به روی آمریکا می‌ایستد و تحریم هم می‌شود و بالاخره جاه طلبی‌های منطقه‌ای خودش را هم دارد. به صورتی که حتی تا چند سال پیش به صورت رسمی از داعش هم حمایت می‌کرد و گا‌ها به شمال عراق و سوریه تجاوز هم می‌کند، ولی شکی نیست که در این حوزه موفق هم بوده است.
* آینده لبنان پس از این انفجار به چه سویی خواهد رفت؟

– نباید موضوع را منفی نگاه کرد؛ همیشه در دنیا همینطور است و اتفاقی که می‌افتد زوایای مختلفی دارد و همیشه منفی نیست. مثل سوریه که بر اثر جنگ داخلی آسیب دیده است، اما همین سوریه الان به یک فرصت برای نفوذ و سرمایه گذاری تبدیل شده است که روس ها، عربستان، قطر، ایران و حتی ترکیه به آن چشم دارند. این اتفاقات همیشه منفی نیست و بر اساس قاعده‌ای در سیاست و اقتصاد جلو می‌رود و خلائی در قدرت نداریم و هرجا خلاء باشد یک قدرتی می‌آید و آنجا را پر می‌کند، همانطور که در اقتصاد هم یک خلاء سرمایه وجود ندارد و هر جا بستری وجود داشته باشد سرمایه به آنجا می‌رود حالا هر جا که باشد.
در لبنان هم یک اتفاق بسیار ناگواری افتاده که متاثر کننده است و ضربه محکمی بر شهر و مردم زده است که ناراحتی‌ها و کمک‌ها به جاست و باید انجام شود، اما بعدش جنبه‌های موضوع مهمتر از جنبه‌های بازسازی و سرمایه گذاری است.
اما باید گفت وضعیت جامعه لبنان به دلیل بافت قومیتی و مذهبی و موقعیت ژئوپلیتیکی آن و نوع تقسیم قدرت در این کشور و ساختار مجلس، نخست وزیری و ریاست جمهوری و تهدیداتی که از جانب اسرائیل داشته و آسیب‌هایی که از این ناحیه خورده است، خیلی کشور ویژه‌ای است و متغیر‌های خیلی متنوعی در سرگذشت و سرنوشت این کشور دخیل است. به نظر می‌رسد این انفجار گسل‌ها را در این کشور فعال می‌کند که یکی از نمونه‌های آن همان تظاهرات روز‌های گذشته است به همین خاطر باید مسائل لبنان را تا به یک وضعیت ثابت تری برسد، شاید لازم باشد هر چند روز یکبار تحلیل کرد تا دید چه اتفاقاتی در آنجا خواهد افتاد.
ویژگی لبنان این است که همیشه وضعیت آن به صورت ژله‌ای و سیال بوده و به همین خاطر است که در طول تاریخ مورد طمع کشور‌های دیگر بوده و خودشان هم انزواطلب نیستند که این موضوع برایشان هم فواید و هم مضراتی به دنبال دارد و امیدواریم این اتفاق منجر به فرآیند‌های مثبت برای مردم لبنان شود.

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. Hello dabirimehr.ir Administrator.

  My name’s Eric and I just came across your website – dabirimehr.ir – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.

  You’re getting eyeballs – mine at least.

  Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

  BUT…

  Eyeballs don’t pay the bills.

  CUSTOMERS do.

  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like dabirimehr.ir will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

  It’s like they never were even there.

  You can fix this.

  You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Web Visitors Into Leads.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

  This could change everything for you and your business.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do and start turing eyeballs into money.

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Paying customers are out there waiting.
  Starting connecting today by CLICKING HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=dabirimehr.ir

 2. To the dabirimehr.ir Admin.

  My name’s Eric and I just found your site dabirimehr.ir.

  It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

  Web Visitors Into Leads – CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com for a live demo now.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
  Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=dabirimehr.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا