درس گفتارکتاب‌ها و پژوهش‌هایادداشت‌ها و مقالات شخصی

علت یابی رفتارها و خواهش های عامه مردم از دریچه روانکاوی

اگر مایل هستید بدانید چرا مردها بیشتر از زنها فوتبال دوست دارند چرا خودرو اینقدر در زندگی انسانها مهم شده و نشانه ای از فخر فروشی شده چرا روستاها به نقطه بازگشت انسانها در قالب ویلا تبدیل شده چرا با این که می دانیم سیگار مضر است اما پرمصرف ترین کالای مردمی است و چرا موسیقی پاپ بیشتر از دیگر انواع موسیقی طرفدار دارد و  برخی دیگر از این پرسشها توصیه می کنم کتاب روانکاوی فرهنگ عامه نوشته بری ریچاردز با ترجمه دکترحسین پاینده را بخوانید.

نویسنده در این کتاب به این پرسشها در ورای پاسخ های متعارف و با رویکرد روانکاوی پاسخ داده است . اما دو نکته درباره  این اثر گفتنی است اولا انتخاب این کتاب برای ترجمه بسیار هوشمندانه و دقیق بوده زیرا مسایل مطرح شده در این کتاب کم نظیر است ثانیا  مباحث کتاب برای عموم مردم ثقیل و سنگین است و ترجمه روان دکتر پاینده نیز نتوانسته این مشکل را مرتفع کند. به نظر می اید فهم این کتاب نیازمند دورهمی های کتابخوانی یا شرح مباحث ان از سوی فردی است که کتاب را به درستی فهمیده باشد. این کتاب ۲۴۴ صفحه ای را نشر مرواید به قیمت ۴۵ هزار تومان عرضه کرده است.

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا