اسلایدر / مهمترین مطالب

اصالت در سیاست ورزی یعنی چه؟

سیاست ورزی در یک تعریف انسانی ترین و اخلاقی ترین کنش است اگر مبنا و چارچوب و اصالت داشته باشد و غیر سیاسی بودن مترادف با همه بدی ها و رذیلت هاست. بنابراین کسی افتخار نکند که سیاسی نیست زیرا سیاسی نبودن یعنی انسان نبودن و مقید به اخلاق نبودن و وجدان نداشتن و فقط تا نوک دماغ را دیدن. غیر سیاسی بودن شرم آور است نه افتخار امیز.
اما انچه سیاسی بودن را محترم و شرافتمندانه می کند اصالت داشتن ان است. مبادا سیاسی بودن با سیاسی کاری و پدرسوختگی و شارلاتانیزم یکی انگاشته شود.
اصالت در سیاست ورزی یعنی سیاست را در خدمت کاهش رنج انسانها دانستن؛
سیاست را فقط تا مرزهای حرمت اخلاق پیش راندن و نه بیشتر
سیاست را در خدمت رفاه و شادی شهروندان بکار گرفتن.
سیاست را ابزار تحقق عدالت دانستن و بکارگرفتن.
کنش گر سیاسی اصیل نه شیفته سیاست مداری است و نه از سیاست مداری کینه دارد معیار تایید یا تقبیح سیاست مداران را میزان تقرب و نزدیکی آنها به تخصص و خدمت و دلسوزی و کارنامه آنها می داند. اصالت یعنی حمایت و کمک به سیاست مدارانی که خدا را ناظر بر همه اعمال خود می دانندو جز برای تامین رضایت مردم قدم بر نمی دارند و جز با مشورت با خردمندان و دانشوران تصمیم نمی گیرند و استبداد رای ندارند و برای کاری که می کنند منتی بر مردم ندارند و بالعکس سیاست مداران خودشیفته و خودکامه و نابلد و نامردمب را نقد و رد کردن و از اریکه ی قدرت به زیر کشیدن.
واقعا از این کنش می توان اقدامی را اصیل تر و محترم تر و اخلاقی تر و الهی تر و مقدس تر دانست؟

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا