یادداشت‌ها و مقالات شخصی

مهاجرین امیدوارترین شهروندان

دیروز در جلسه ای از من پرسیدند از آنجا که علت این حجم از مهاجرت ایرانیان نا امیدی آنهاست چگونه باید امید به جامعه تزریق شود؟ پذیرفته بودند  که با این روند مهاجرت صاحبان ثروت و تخصص و دانش کسی نمی ماند ایران را بسازد و از این وضعیت خارج کند؟ در پاسخ گفتم تصور شما از نسبت امید ‌مهاجرت کاملا وارونه است. مهاجران امیدوارترین قشر و طبقه و صنف اجتماعی هستند و بیشتر از دیگران امید به بهروزی و شادکامی و بهزیستی دارند اما بعلت موانع ساختاری و‌‌ محیطی و بی نتیجه ماندن تلاش‌هایشان برای تغییر محیط و‌ساختار ، تسلیم فلاکت تحمیلی نمی شوند و با جابجایی جغرافیای اجازه نمی دهند امیدهایشان نا امید شود و فرصت شکوفایی فردی و زندگی فردی از آنها ستانده شود. 

اما شوربختانه  همیشه داغ و‌حسرت شکوفایی در سرزمین مادری در دلشان تازه می ماند و گناه و مسوولیت این همه خسارت و درد بر عهده کسانی است  که با مواضع و تصمیمات و سیاست های نابخردانه جلو توسعه و شکوفایی انسان‌ها را می گیرند و منافع ملی را قربانی نفسانیات و‌جهالت خود می کنند

https://t.me/andishkadeye_kherad

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا