یادداشت‌ها و مقالات شخصی

درگذشت مظلومانه استاد جامعه شناسی سیاسی

دقایقی پیش مطلع شدم دکتر احمد پیشه ور استاد جامعه شناسی سیاسی به رحمت ایزدی پیوسته است .

اخرین ملاقات بنده با دکتر پیشه ور هفته پیش بود که در جلسه دفاع پایان نامه سه دانشجوی جامعه شناسی  که اینجانب استاد داور بودم ایشان حضور  داشتند اما احوال خوبی نداشتند. ظاهرا ۲ روز بعد از آن دیدار ایشان به رحمت ایزدی پیوستند. واقعیت این است که سوزناک تر از مرگ دکتر پیشه ور مظلومیت و غربت این استاد است که قلب انسان را می فشارد.

دکتر علی اصغر مهاجری مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان با اعلام این خبر سوزناک گفت : وداع تلخ و مرگ مردی مظلوم و بزرگ فرهیخته ای چون دکتر پیشه ور، غمی سنگین است که دانشجویان و بزرگان علمی تا مدت ها در غم این فرهیخته بزرگ خواهند گریست.
دکتر احمد پیشه ور دانش آموخته دانشگاه رنه دکارت پاریس فرانسه در سال ۱۳۵۰ بود، این فرهیخته طی هفت دهه از عمر خود کتاب های ماندگاری از جمله جامعه شناسی سیاسی و حقوق ارتباطات را منتشر کرد و طی ۴۰ سال شاگردان بسیاری را در زمره علم جامعه شناسی تقدیم کشور عزیزمان ایران کرد.

۴۰ سال سابقه تدریس که پنج سال آن در دانشگاه های فرانسه و ۱۶ سال در دانشگاه های جنوب کالیفرنیا، گوشه ای از خدمات علمی این چهره ماندگار جامعه شناسی بود.

احمد پیشه ور همچنین از سال ۱۳۷۳ پس از بازگشت به ایران اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز، دانشگاه تهران، علوم تحقیقات و طی دو سال اخیر در علوم و تحقیقات سیستان و بلوچستان مشغول به تربیت فرزندان این مرز و بوم بود.

دکتر احمد پیشه ور تا آخرین لحظه های عمرش بر سر کلاس درس و تربیت دانشجو حاضر بود به طوری که دیدار جمعه اول خردادماه با دانشجویان آخرین کلاس استاد پیشه ور بود که در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان برگزار شد.

ا

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا