اسلایدر / مهمترین مطالب

تیمسار عطایی: چاپلوسان شاه را سرنگون کردند

تیمسار عباس عطایی فرمانده نیروی دریایی ایران قبل از انقلاب می گوید عده ای اطراف شاه بودند که اگر شاه می گفت ایا از درخت توت می شود گیلاس برداشت کرد می گفتند چرا نمی شود اعلی حضرت!!! و همینها زمینه دور شدن شاه از واقعیات و مردم را فراهم و اسباب سرنگونی او را فراهم کردند.
تیمسار عطایی که در سال ۱۳۹۷ در امریکا در گذشت در مصاحبه شش ساعته با پروژه تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد مطالب و خاطرات بسیار مهمی را درباره ساختار فاسد و فساد پرور دیکتاتوری در ایران می گوید که شنیدن یا خواندن آن را برای علاقمندان به سیاست و تاریخ واجب می کند . گفتنی است تیمسار عطایی سه سال فرمانده نیروی دریایی ایران بود اما سه سال قبل از انقلاب به اتهام اخذ رشوه از کار برکنار و زندانی شد او معتقد است اداره اطلاعات یا رکن دو ارتش برای او پاپوش درست کرده بود و در اعتراض به همین مساله پس از آزادی یعنی یکسال قبل از انقلاب ایران را به مقصد امریکا ترک کرد. او از جمله معدود ژنرالهای ارتش بود که تا انتها به شاه وفادار بود و حتی در زمان فرار شاه در مکزیک با او دیدار کرد.

https://castbox.fm/va/2886429

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا