درس گفتاریادداشت‌ها و مقالات شخصی

سیلی تاریخ بر گوش اراده انسان 

تاریخ ماجرای عجیبی‌دارد خودش روایت مجموعه رخدادهایی است که انسان‌ها رقم می‌زنند اما گاهی‌تاریخ بالای سر انسان‌ها و اراده و‌تصمیم آنها پرواز می کند و در این مواقع است که قدرت خود را نشان می‌دهد. بویژه با گاهی با حوادث ناگهانی و غیر‌مترقبه موجب تغییرات بزرگ می‌شود آنقدر که انسان‌ها که نمی‌خواهند عاملی بزرگ‌تر و‌موثرتر از خود را در ساختن جهان واقع به رسمیت بشناسند برای درک پرواز بلندتاریخ دست به تحلیل‌و‌تفسیر های عجیب و‌غریب می‌زنند و تلاش می کنند تاریخ را بادبادک و انسان‌ها  را بادبادک باز معرفی کنند. البته شاید هم گاهی دستی و بادبادک بازی هم در کار باشد اما همیشه اینگونه نیست . اما اگر‌ اراده و نقشه و اهداف انسان‌ها در رخدادها دخیل باشد نمی توان و‌ نباید نقش تاریخ و رخدادهای غیر قابل محاسبه را در ساختن دنیای پیرامون  ما نادیده گرفت. تاریخ مملو از این رخدادهاست .

انسان هنوز به این قدر معرفت دست نیافته که بداندهمه چیز را نمی‌داند و نمی‌تواند پیش بینی کند وگرنه امیدوار تر و صبورتر و عاقل تربود و این مقدار نگران آینده نبود.

در خوانش دینی این مفهوم همان است که می گوید دست خدا بالاتراز دیگر دستهاست و‌مومنان به آن باور دارند و هگلیست ها آن را روح تاریخ می دانند.

امیر دبیری مهر

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

دکمه بازگشت به بالا