کتاب‌ها و پژوهش‌هایادداشت‌ها و مقالات شخصی

انتشار دو مقاله پژوهشی جدید از امیر دبیری مهر

تابستان امسال همزمان دو مقاله پژوهشی از امیر دبیری مهر در دو مجله مهم علمی و تخصصی منتشر شد. مقاله نخست مقاله ای است درباره صیرورت معنای غرب شناسی در اندیشه داریوش اشوری که در شماره ۲۳ مجله سیاست نامه منتشر شده است و علاقمندان می توانند این مجله را از فروشگاه های شهر کتاب و کتابفروشی ها و برخی روزنامه فروشی ها تهیه کنند.
مقاله دوم درباره دگردیسی سنجه های زیست اخلاقی است که در فصلنامه حیات معنوی منتشر شده است … تلفن تهیه این مجله عبارت است از۰۹۱۲۱۰۵۳۰۸۵….

 

دوازدهمین شماره فصلنامه حیات معنوی، «ویژه اخلاق اجتماعی» منتشر شد

تازه‌ترین شمارۀ فصلنامۀ «حیات معنوی» به موضوع اخلاق اجتماعی، اختصاص یافته است و در قالب ۱۰ مقاله، یک گفت‌وگو، یک اقتراح،‌ سه یادداشت و چهار معرفی و نقدِ کتاب ارائه شده است.
🔹این شماره در ۲۵۶ صفحه و به قیمت ۸۰هزار تومان، چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. برای تهیه فصلنامه از راه‌های زیر اقدام فرمائید.
💠مراکز پخش:
تهران: دفتر مؤسسه بشرا، ۰۹۱۲۱۰۵۳۰۸۵
(خ خواجه عبدالله انصاری، خ تیسفون، خ مدائن، ک انتاکیه، ک علایی شرقی، پ ۱۴، و ۵)
قم: ۱٫ دفتر مؤسسه بشرا، ۰۲۵۳۷۷۴۴۶۲۴
(خ معلم، مجتمع ناشران، ط اول، و ۱۲۰)
۲٫ کتابخانه مؤسسه بشرا، ۰۲۵۳۶۶۵۷۰۸۸
(م امام، خ کارگر، خ شهید سهیلی، پ ۶۰، و ۵)
۳٫ کتابسرای حقوق، ۰۲۵۳۷۸۴۸۳۲۷
(خ معلم، مجتمع ناشران، ط اول، و ۱۵۱)
شیراز: کتابسرای قائم، ۰۷۱۳۶۲۶۳۵۹۵
(م دانشجو، جنب خوابگاه قدس)
اصفهان: کتابسرای حکمت، ۰۳۱۳۲۲۴۰۶۰۸
(چهارباغ پایین، روبروی تربیت‌ بدنی)
🌐نسخه الکترونیکی:
۱٫ وب‌سایت «مؤسسه فرهنگی دین‌پژوهی بشرا»: www.boshraonline.ir
۲٫ فیدیبو: www.fidibo.com
۳٫ کتابراه: www.ketabrah.ir
۴٫ طاقچه: www.taaghche.com

 

معرفی شماره جدید سیاست‌نامه
زبان توسعه، زبان تجدد

🖊‌شماره جدید مجله سیاست‌نامه با تصویری از داریوش آشوری منتشر شد. در این شماره از مجله که ویژه تابستان ۱۴۰۱ محسوب می‌شود، پرونده اصلی سیاست‌نامه به بهانه هشتاد و پنجمین سالروز تولد آشوری به این اندیشمند شاخص ایرانی اختصاص داده شده است. در این پرونده علاوه بر گزارشی از مختار نوری با عنوان «روایت جان پریشان ایران»، گفتگویی با داریوش آشوری با تحت عنوان «زبان جهانی علم را نمی‌دانیم» منتشر شده است. «داریوش آشوری و غرب‌شناسی» نوشته امیر دبیری مهر ، «داریوش آشوری و زبان‌شناسی» نوشته محمد عثمانی ، «داریوش آشوری و شاهنامه‌پژوهی» نوشته جواد رنجبر درخشیلر، «داریوش آشوری و حافظ‌پژوهی» نوشته مختار نوری از دیگر بخش‌های داستان جلد سیاست‌نامه جدید محسوب می‌شود.

🖊از پرونده‌های دیگر شماره بیست و سوم سیاست‌نامه پرونده‌ای به مناسبت صدمین سالگرد انتشار نشریه ایرانشهر به مدیریت حسین کاظم‌زاده است که در آن مصطفی نصیری مطلبی با عنوان «ملی‌گرایی ایرانشهر: امکان یا امتناع» به رشته تحریر درآوده است. «سنت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی» نیز عنوان مطلبی از روح اله اسلامی استادیار دانشگاه فردوسی در همین پرونده است. رضا کدخدازاده هم مقاله‌ای تحت عنوان «مشقِ اعتدال‌گرایی در ایران‌دوستی» در این پرونده نوشته است. «عارفی با خرقه میهن‌پرستی» نوشته کاظم آذری سیسی نیز آخرین مطلب این بخش به شمار می‌رود.

🖊قابل ذکر است که سیاست‌نامه بیست و سوم با بخش تازه‌ای با عنوان «خبرنامه» که مشتمل بر پوشش رویدادهای حقوق و علوم سیاسی ایران است منتشر شده است. پس از آن سرمقاله‌ای از حامد زارع، مدیرمسئول و سردبیر مجله با عنوان «میدان جاذبه ایران» آمده است. سپس بخش یادنامه آغاز می‌شود. در این بخش مطالبی تحت عنوان «پرسه در کوی دوست» نوشته محمدرضا ضیائی بیگدلی، «یاد آر ز شمع مرده یاد آر» نوشته ابراهیم متقی، «سوسیالیست دموکراتیک و اخلاقی» نوشته مجتبی مقصودی، «مهربانی و فراتر از آکادمی» نوشته مهدی ذاکریان، «بر آستان مهرورزی و فرزانگی» نوشته علی اشرف نظری و «زمینه و زمانه احمد ساعی» نوشته سیدجواد صالحی در گرامیداشت مرحوم استاد دکتر احمد ساعی آمده است.

🖊سیاست‌نامه گفتگویی مفصل درباره زندگی و کارنامه علمی نسرین مصفا نیز با او داشته که متن کامل آن در بخش دیدار منتشر شده است. در بخش یادداشت هم مطلبی با عنوان «دو چهره سیاست» از جهانگیری معینی علمداری استاد دانشگاه تهران آمده است. از دیگر بخش‌های شماره بیست و سوم سیاست‌نامه بخش جستار است که در آن مقاله‌ای از امیر برهان با عنوان دلایل اجتناب از «دانشگاه ایرانشهر»منتشر شده است.

🖊بخش درسگفتار نیز از دیگر بخش‌های مجله است. در این بخش فرهنگ رجایی استاد شناخته شده علم سیاست در آمریکای شمالی، بخش دوم درس‌گفتار چیستی دانشگاه خود را با عنوان «دانشگاه به مثابه معبد علم» برای نشر در اختیار سیاست‌نامه قرار داده است. بخش دوم درس‌هایی از حقوق بین الملل برای ایران با عنوان « سرزمین یا هویت؟» نیز به قلم حیدرعلی تیموری استادیار دانشگاه تهران در بخش درسگفتار آمده است.

🖊در بخش ترجمه متونی از نویسندگان مختلف برای در سیاست‌نامه ترجمه و عرضه شده است. در این بخش «ابن‌مقفع در آینه‌ی مورخان» نوشته فاروق عمر فوزی، «اندیشۀ سیاسیِ دوران میانۀ اسلامی» نوشته آنتونی بلک، «غرور و تعصّب فارسی» نوشته علم صالح و «دورکیم و جامعه شناسی سیاسی» نوشته کنت تامپسون به فارسی برگردانده شده است.

🖊علاوه بر اینها در بخش پژوهش مطالبی از حکمت اله ملاصالحی و مسعود سینائیان به ترتیب با عنوان‌های «آرکئولوژی و دانش دیالوگوس» و «الاهیات سیاسی چیست؟» آمده است. شایان ذکر است که حکید ملک‌زاده رضا کدخدازاده، محمود فاضلی، سعید میرترابی، محسن جمشیدی، محمود رضا مقدم‌شاد و رضا رکوئی حقیقی از دیگر نویسندگان بخش‌های دیگر مجله به شمار می‌روند.

🖊دانشجویان و علاقمندان حقوق و علوم سیاسی می‌توانند این شماره از مجله را به صورت غیرحضوری پیش‌خرید کرده و با پست پیشتاز رایگان دریافت کنند. برای پیش‌خرید سیاست‌نامه به صفحه گروه مطبوعاتی هم‌میهن در اینستاگرام به آدرس HAMMIHAMGROUP دایرکت دهید.

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا