برنامه رادیوییدرس گفتارمصاحبه و گفتگو

تاثر متقابل شعر و انقلاب بر یکدیگر در گفتگو با دکتر سعیدی کیاسری

نمی توان از انقلاب و اعتراض و انتقاد سخن گفت اما از شعر سخن نگفت . شعر هم در شکل گیری انقلاب نقش داشت و هم در سالهای پس از انقلاب در نقد وضع کشور ایفای نقش کرد . در این باره با دکتر هادی سعیدی کیاسری مدیر کانون ادبیات ایران و رییس بنیاد بیدل دهلوی گفتگوی خوبی داشتم . دکتر کیاسری الحق از خبرگان تاریخ و جریان شناسی شعر و ادبیات است و سخنان او شنیدنی است . هر چند در برنامه گفتاورد رادیو تهران فرصت برای شرح این بحث کافی نبود اما حتما این گفتگوی مهم و جذاب را با ایشان ادامه خواهم داد.

دانلود بخش اول گفتگو

دانلود بخش دوم گفتگو

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، هادی سعیدی کیاسری شاعر و پژوهشگر و رییس کانون های بیدل دهلوی و ادبیات ایران، ادبیات سوسیالیستی را از غنی‌ترین ادبیات جهان دانست و گفت: اصطلاحا به این ادبیات، ادبیات چپ اطلاق می شود.

او ادبیات چپ را متفاوت از ادبیات انقلاب اسلامی دانست و گفت: از آنجایی که قالب‌های سنتی برای مقولات روزانه ضیق بود یکی از آغازگران تغییر فرمیِ شعر، نیما یوشیج بود. او قالب ها را شکست و اتفاق بزرگی در ادبیات ایران افتاد. به گفته او یکی از اهداف نیما گسترش دایره محتوا در ادبیات فارسی بود.

او پیشینه ظهور ادبیات اعتراضی را مربوط به دهه ۴۰ دانست و گفت: در این دهه شاعران بزرگی مثل اخوان ثالث شکل می‌گیرند که اشعاری مثل زمستان را می‌سرایند. همچنین شاعری هم در این دوره با مضامین مذهبی و دینی شعر می‌سرایند که عمران صلاحی یکی از آنهاست. نوری اعلا نیز یکی دیگر از آن شاعران است که البته با گذشت زمان تغییر مسیر داد. به گفته او مشفق و اوستا نیز تا دهه ۵۰ تشخص می‌یابند.

کیاسری با بیان اینکه جریان اعتراضی که از دهه ۴۰ آغاز شده بود با حرکت ریزی تا انقلاب حرکت کرد، گفت: این جریان پس از انقلاب تصریح شد و نطفه شعر انقلاب در این برهه زمانی شکل گرفت.

به گفته او البته شاعرانی مثل اوستا سال ها قبل از انقلاب برای فلسطین و آزادی آن شعر گفته است. او جزو افرادی بود که با اندیشه های متفاوت از جریان قالب شعر، می سرایید.

او از غلبه شعر انقلابی بر تفکرات چپ در دهه ۵۰ خبر داد و گفت: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی کلیت جامعه به سمت الهیات و آرمانهای انقلابی اسلامی و تفکرات مذهبی و شیعی حرکت کرد و شعر نیز از این قافله عقب نماند. برخی ترانه‌سراها هم به همین سمت و سو رفتند. در این دوره همچنین منظومه مذهبی نیز بر دیگر تفکرات غلبه یافت.

او همچنین از احیای قصیده پس از انقلاب خبر داد و گفت: پیش از انقلاب غزل اجتماعی داشتیم ولی پس از انقلاب غزل‌های انقلابی پدید آمد. قیصر امین پور از جمله افرادی بود که غزل‌های انقلابی می‌سرود این در حالی است که پیش از آن بیشتر مضامین غزل، تغزل بوده است.

همچنین سیدحسن حسینی از جمله افرادی است که غزل های نابی داشته است. غزلهای او برای امام خمینی(ره) شهرت دارد.

او از شباهت شعرهای زمان جنگ به شعار و بیانیه گفت: بدین ترتیب شعرها در خدمت آرمان‌های زمان خود بوده است.

به گفته کیاسری، سید حسن حسینی در احیای قالب های شعری پس از انقلاب به ویژه رباعی نقش مهمی داشته است.

او با بیان اینکه در زمان جنگ و انقلاب محتوای شعرها در خدمت مفاهیمی مثل شهادت، عدالتجویی، استکبار ستیزی، خدمت به خلق، ایمان و … قرار گرفت، گفت: در همین زمان، شعر جنگ و دفاع مقدس در ادبیات ایران شکل گرفت.

او علی معلم را یکی از احیاگران قالب مثنوی در ایران دانست و گفت: مثنوی با وزن‌های بلند در تاریخ سابقه نداشته است . او جریانی را در شعر فارسی و نه تنها در شعر انقلاب ایجاد می‌کند که افغانی ها از روی مثنویهای او برای جنگ های خود مشق می‌کند.

او با بیان اینکه قالب های کلاسیک همزمان با انقلاب احیا شدند، گفت: قالب‌های نو هم احیا شدند و به طور کلی انقلاب به لحاظ محتوا و شکل برای شاعران فضای جدیدی به وجود آورد. این در حالی است که پیش از انقلاب خیلی سمبلیک و با اشارات اعتراض‌ها و انتقادها انجام می‌شد.

او از توسعه شعر اعتراض پس از انقلاب خبر داد و افزود: دهه اول شعر طعنه به شعار می زد ولی با گذشت زمان شعریت غلبه می‌کند و همانگونه که انقلاب در تمامی عرصه ها دگرگونی ایجاد کرد شعر را هم دگرگون کرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی با شناسه tehraan۳۶۰@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

دکتر امیر دبیری‌مهر

امیر دبیری مهر متولد 1356 در تهران، دانش اموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری است و از سال 1374 تا کنون در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای به پژوهش و تدریس مشغول است. وی تا کنون پژوهش‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها و گفتگوهای مطبوعاتی و رادیویی - تلویزیونی متعددی انجام داده است که دسترسی به برخی از آنها از طریق درگاه اینترنتی اندیشکده خرد میسر شده است. ریاست انجمن اندیشه و قلم از جمله مسئولیت‌هایی است که این عضو پیوسته انجمن علوم سیاسی ایران هم اینک عهده‌دار آن است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. Hello dabirimehr.ir Administrator!

  Eric here with a quick thought about your website dabirimehr.ir…

  I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

  Like yours, many of them have great content.

  But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

  I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

  Here’s a solution for you…

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

  Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=dabirimehr.ir

 2. Hi dabirimehr.ir Owner. I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found dabirimehr.ir after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=dabirimehr.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا